T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Sivas Numune Hastanesi

REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Sivas Numune Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

SİGARA BIRAKMA KAMPANYASI

Güncelleme Tarihi: 04/05/2021


Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’nun (BMYK) 26.01.2021 tarihinde yapılan toplantısında 2021 yılında tüm kesimlerin katılımıyla “Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği” başlatılması kararı alınmıştır. Bununla birlikte Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız şu günlerde tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakmanın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Toplumda tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amaçlarıyla Mayıs 2021 itibarıyla “BAŞARABİLİRSİN” temasıyla sigara bırakma kampanyası hayata geçirilecektir. İlinizde görev yapan ve toplumda rol model olan meslek gruplarından (sağlık çalışanı, öğretmen, kolluk kuvveti personeli, asker, hakim, savcı, avukatlar, din görevlisi vb.) başlayarak, diğer kamu kurumu personeline yönelik bırakma kampanyası müdürlüğünüzce organize edilecek ve bu personelin sigara bırakmalarını sağlamaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Sigara bırakma kampanyası çalışmaları kapsamında;

a) İl sağlık müdürlükleri, illerinde bulunan diğer kurumlarda görev yapan personele kampanya duyurusu yapmaları için söz konusu kurumlarla gerekli irtibatı sağlayacaktır.

b) İlgili kurumlara kampanyaya katılımın, https://alo171.saglik.gov.tr/ sitesindeki “BAŞARABİLİRSİN” butonu üzerinden ulaşılabilen, kampanya katılım formu ile bağımlılık düzeyi tespitine yönelik formun doldurularak yapılacağı bilgisi verilecektir.

c) Formu dolduran kişilerin sigara bırakma polikliniği (SBP) randevuları, il sağlık müdürlüklerince planlanarak kurumlarına bildirilecektir.

d) Kampanya, en geç 07 Mayıs 2021 tarihinde öncelikle sağlık personeli ile başlayacak, sağlık personelinin randevularının tamamlanmasının ardından sırasıyla öğretmen, kolluk kuvvetleri (polisler, jandarma), asker, hakim, savcı ve avukatlar ile diğer kamu kurumları personeli ile devam edecektir.

e) Kamu kurum personelinin aileleri ile öğrenci aileleri de sigara bırakma kampanyasına dahil olabileceklerdir. f) İl sağlık müdürlükleri tarafından, öncelikle 07-17 Mayıs tarihlerinde sigara bırakmak isteyen kamu personeline yönelik internet ortamında (zoom, meeting vb.) tütün ürünü kullanımının ve pasif etkilenimin zararları ile tütün ürünü bırakma yöntemleri konusunda sigara bıraktırma seminerleri organize edilecektir.

g) Seminerlerde Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından geliştirilen ve https://tbm.org.tr adresinde yer alan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Modülü ile https://havanikoru.saglik.gov.tr/ adresinde yer alan “BAŞARABİLİRSİN” butonu üzerinden ulaşılabilen eğitim dokümanlarından faydalanılacaktır.

h) Sigara bıraktırma seminerleri, kampanya sonrasında da halka yönelik olarak ayda en az 1 kez olacak şekilde organize edilecek ve duyurusu yapılacaktır.

i)
Seminerlerde eğitimci olarak, bağımlılık alanında çalışan akademisyenlerin ve sigara bırakma polikliniklerinde görev yapan hekimlerin görev alması sağlanacaktır.

j) Kampanya kapsamında sigarayı bırakan kişilere ilki 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü’nde düzenlenecek etkinlikte başarı belgesi verilecek ve sonrasında her ayın son gününde söz konusu uygulamaya devam edilecektir.

k) Kampanya süresince ek 2’de yer alan 31 Mart 2021 tarih ve 3756 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Bakanlığımız tarafından sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar sigara bırakma polikliniklerinde kullanılmak üzere illerimize temin edilecektir.

Ayrıca ekte yer alan BMYK kararlarında da belirtildiği üzere, kamu kurumlarının kapalı ve belirlenen açık alanlarında tütün kullanımının önlenmesi için 2015/6 sayılı Bakanlığımız Genelgesindeki hükümlerinin, tüm kamu kurumlarında hassas bir şekilde uygulanması sağlanacaktır.


KAMPANYAYA KATILIM İÇİN TIKLAYINIZ...

EĞİTİM DÖKÜMANLARI VE SEMİNERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...


EĞİTİM DÖKÜMANI 2 İÇİN TIKLAYINIZ...