T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Sivas Numune Hastanesi

REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Sivas Numune Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dünya Astım Günü

Güncelleme Tarihi: 04/05/2021


  Sivas Numune Hastanesinde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Gülhan KOŞUCU, ülkemizde her 100 kişiden 7’sinin astım hastası olduğunu belirterek, tanısının konması zor bir hastalık olduğunu belirtti.

  Sözlerine astım hastalığına dair bilgi vererek başlayan Gülhan KOŞUCU, “ Astım, solunum yollarını tıkayan ve nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Hava yollarında ve hava yollarını döşeyen mukoza denilen zarda şişme söz konusudur. Bu şişme, zaman zaman hava akımını engelleyen solunum sıkıntısına neden olur. Çocuklarda en sık görülen kronik rahatsızlık olmakla beraber, sadece gelişmiş ülkelerin değil, gelişmekte olan ülkeler için de oldukça önemli bir sağlık sorunudur” dedi.

  Astım belirtilerinin genellikle; öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes alıp - verme ve göğüste sıkışma hissi olduğunu belirten Uzm. Dr. KOŞUCU, “ Astım belirtilerinin astım tanısı konulmasına yardımcı özelliklerinin tekrarlayıcı olmaları, gece ve sabaha karşı ortaya çıkmaları, bazı alerjen maddelere maruz kalınması veya yapılan egzersiz sonrası tetiklenmeleridir” dedi.

  Astım hastalığı için risk faktörlerinin kişiye ve çevreye göre değişebildiğini ifade eden KOŞUCU, “Astım hastalığında risk faktörleri öncelikle ailede astım hastasının olması, anne karnındaki bebeğin yetersiz beslenmesi, gebelikte annenin sigara içmesi ve ağır solunum yolu rahatsızlığı geçirmiş olmasıdır” dedi.

  Hastaların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için dikkat etmeleri gereken unsurlara değinerek sözlerini noktalayan KOŞUCU, öncelikle sigaradan uzak durulması gerektiğini, hava kirliliği olmayan yerlerde yaşam sürülmesine önem verilmesi, yoğun kokulardan uzak durulması gerektiğini ve özellikle ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerektiğinin altını çizdi.