Diyabet Hasta Okulu
18 Nisan 2022Hastanemizde diyabet eğitimleri, bireysel eğitimler, grup eğitimleri ve diyabet  okulu programı olarak verilmektedir.  Bireysel eğitimler her gün mesai saatleri içerisinde dahiliye ve endokrin servislerinde yatak başı ve diyabet polikliniğinde ayaktan; grup eğitimleri ise yatan hastalara hafta içi ihtiyaç doğrultusunda planlanarak dahiliye ve endokrin kliniklerinde diyabet eğitim hemşirelerimiz tarafından verilmektedir. 

 

Diyabet okulu: Diyabet okulunda amacımız diyabetli bireylerimizin ve yakınlarının etkin bir şekilde eğitime katılmasını ve de hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Diyabet okulu 6 eğitim modülü şeklinde 1 dahiliye uzmanı, 1 diyetisyen, 1 fizyoterapist ve diyabet eğitim hemşireleri tarafından verilmektedir. Ayda bir kez olmak üzere planlanan diyabet okulunda eğitim modülerini tamamlayan diyabet hastalarına diyabet okulu diploması verilir.


1.MODÜL : Diyabette genel bilgiler ve diyabetin fizyopatolojisi
2.MODÜL : 
Tıbbi beslenme
3.MODÜL : 
Diyabet tedavisi
4.MODÜL : 
Diyabetin komplikasyonları
5.MODÜL : 
Diyabette egzersiz ve diyabetle yaşam
6.MODÜL : 
İnsülin tedavisi ( tedavi bireysel verilecektir.)


Diyabetin Tipi Ve Tedavisine Göre Diyabetlinin Tamamlaması Gereken Eğitim Modülleri

İnsülin Kullanmayan Tip 2 diyabetliler için : Modül 1+2+3+4+5

İnsülin + OAD kullanan tip 2 diyabetliler için: Modül 1+2+3+4+5+6 (6. modül bireysel eğitim olarak tamamlanmaktadır)

Sadece İnsülin kullanan diyabetliler için: Modül 1+2+4+5+6 (6. modül bireysel eğitim olarak tamamlanmaktadır.

Eğitimlere katılmak ve bilgi almak isteyen hastalarımız; hastanemizin 444 44 58 /1171/3601 numaralı telefonlarından diyabet eğitim hemşirelerimiz ile görüşebilirler.