Manevi Destek Birimi
22 Şubat 2021

MANEVİ DESTEK BİRİMİNİN GÖREV VE AMACI;
Hasta, hasta yakınları ve hastane personeline (isteğe bağlı olarak) belirli aralıklarla ve belirli bir sistem dahilinde moral, motivasyon ve manevi destek sağlama, dini/manevi konularda danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktır.

ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİMİZ;
Manevi Destek görevlilerimiz, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri olmak üzere haftada 4 gün hizmet vermektedir.

DAHİLİ NUMARA; 444 44 58 - 3306
Manevi destek birimi hastanemizin C Blok 3. katında bulunmaktadır.

MANEVİ DESTEK GÖREVLİLERİMİZ;
Hastanemizde, Manevi Destek Görevlisi olarak EMİNE KILIÇARSLAN ve İBRAHİM GÖKDEMİR hizmet vermektedir.

MANEVİ DESTEK NEDİR?
İnsanlara acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu, yalnızlık ve ümitsizlik hallerinde, ani değişmelerle gelen (hastalık, ameliyat, mahkumluk, askerlik, sakatlık, afet gibi) kriz durumlarında, onların yanında olmak; varsa soru ve sorunlarına danışmanlık etmek; varlıklarına bir mana, hayatlarına yeni bir anlam verebilmede eşlik edebilmektir.

MANEVİ DESTEĞİN AMACI NEDİR?

İnsana değer vermek, ilgi göstermek, ona değer verildiğini, kriz dönemlerinde yalnız olmadığını hissettirmek, içinde bulunduğu sıkıntılı durumu göğüslemesinde yanında olmak, etkin bir şekilde moral desteği verebilmek, hayata ve hastalığa yönelik olumlu bakış açısı geliştirmek ve başa çıkma becerileri kazandırmaktır.

MANEVİ DESTEK İLKELERİ
1-Sağlık Personeli ile multidisipliner bir yaklaşımla hizmet verir.
2-Talep eden kişinin ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda sonuca birlikte ulaşılır.
3-Manevi destekte gizlilik esastır. Kişisel bilgiler üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşılmaz.
4-Manevi destekle ilgili olmayan konular, ilgili uzmanlara ve hastane yetkililerine yönlendirilir.
5-Hastalığa odaklanmak yerine, hastalıktan öğrenilebilecek manevi çıkarımlar hakkında hasta ve hasta yakını bilgilendirilir. Hastanın hayata karşı olumlu bir tutum geliştirilmesine katkı sağlanır.

MANEVİ DESTEK BİRİMİ NASIL HAYATA GEÇTİ?
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında, hastanelerde manevi destek ve dini rehberlik kapsamında “Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü” 07.01.2015 tarihinde imzalandı.
Protokol töreni, Sağlık Bakanlığı toplantı salonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Protokol töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “hastaların manevi destek almalarının, evrensel bir hak” olduğunu, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilen Evrensel Hasta Haklarının bir parçası olarak kabul edildiğini”, “1981 Lizbon’da, Dünya Tabipler Birliği Hasta Hakları Bildirgesinde yayınlandığını” belirtti. Çalışmalarla ilgili olarak “Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünden duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.